ÓRAVÁZLAT
CÍM: Beyond the fire (tinédzserek érdekes sorsa)
TANTÁRGY: Angol, vagy történelem angolul, esetleg szociológia, de (ha az osztály tud angolul) osztályfőnöki órán is el tudom képzelni.
CÉLOK:bemutatni, hogy máshol hogyan élnek a mi iskolás korú diákjainkkal egykorú gyerekek, sorsok bemutatása, és azon keresztül több társadalni kérdés megvitatása
MIT FEJLESZT: nyelvi készségek: olvasás, beszéd, hallott szöveg értése, vitakultúra
AMI AZ ÓRÁHOZ SZÜKSÉGES:
Kivetítő, laptop, valamint számítógép élő internetkapcsolattal
Az órán használt weboldal: http://www.itvs.org/beyondthefire/
ÓRA MENETE:
1. 1. Írjuk fel a táblára a Journeys szót és próbáljunk a gyerekekkel annyi kapcsolódó kifejezést, szót, gondolatot összegyűjteni, amennyit csak tudunk. Ha nehezen megy, segítsünk, pl. hová, miért lehet utazni, milyen út lehet még, ami nem utazás (pl. spirituális út, tanulás – út az érettségiig, nyelvtanulás – út a középfokú nyelvvizsgáig stb. (5 perc)
2. Látogassunk el a weboldalra, ahol keressük meg Shaima történetét (sajnos nincs direkt link hozzá). Ezt így tehetjük: kattintás után egy térképre érünk, ahol több tinédzser története található. Keressük meg Afganisztánt, és kattinsunk a lány képére, így elérünk az ő történetéhez. (Megj.: ha van kedvünk 1-2 percben átvehetjük a lap alján található képek segítségével Afganisztán elmúlt 20 évének legfontosabb állomásait, nem nagyon szoktak tiszában lenni vele, hogy mi is történt ott, bár szavakat, mint talibán már hallottak).
Adjunk 1-2 percet, hogy a feladatlapon a 2. feladat kérdéeit elolvassák, majd hallgassuk meg Shaima történetét 3 rövid részletben (Variáció: a történetet nem csak hallgathatják, felirat is van hozzá, ezt esetleg érdemes használni gyengébb csoportoknál). Ha kell, hallgassák meg kétszer a történetet (összesen 2.5-3 perc, és elég érdekes), majd válaszoljanak a kérdésekre. A válaszokat beszéljék meg párban, majd a Notebook fájl 4. oldalára kattintva ellenőrizzük a megoldásokat. (20 perc)
3. Ezután a feladat az, hogy Shaima életét kell összehasonlítaniuk a sajátjukkal, előre megadott szempontok segítségével. Én – jobb csoportokkal – úgy is csináltam a feladatot, hogy párban kifolgoztak 2 szempontot, majd erről egy prezentáció vázlatot készítettek el, szintén párban. Ezután mindenki új párba került egy olyan diákkal, aki a másik 2 szempont alapján készült fel, és így tartanak egymásnak egy rövid, 2-2 perces prezentációt a témából. Újabb variáció lehet, hogy a prezentáció házi feladat, és következő órán tartják meg a beszámolót (ez gyengébb csoportoknál működhet jól, azért is, mert az anyag az interneten megtalálható, így akár újra meg is nézhetik, ha szükséges (adjuk meg a linket hozzá!). (20 – 25 perc)